KSSSA (Kenya Secondary Schools Sports Association). This is the body that runs all secondary schools' sports in Kenya.
KSSSA games to be back this year. See school games calendar.

KSSSA NATIONAL CHAMPIONSHIP TERM TWO GAMES AT NAKURU HIGH SCHOOL

RESULTS 2022

NETBALL

 

POOL A. POOL B SCORES
1.  KINALE C. GIRLS- CENTRAL 1.  KOBALA – NYANZA
2.      KIMOSON – RIFT

3.      MBAGATHI – NAIROBI

4.      BULULAAC – WESTERN

2.      HON. DM – N.E

3.      KAYATIWI – COAST

4.      KATWALA – EASTERN

 

DAY1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A KINALE VS KIMOSON 25 42
2. A MBAGATHI VS BUMULA 04 82
3. B KOBALA VS N.E. 131 01
4. B KAYATINI VS KATWALA 49 41
5. A KINALE VS MBAGATHI 56 15
6. A BUMULA VS KIMOSON 64 13
7. B KOBALA VS KAYA TIWI 77 06
8. B HON. AMIN VS KATWALA 03 81

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A KINALE VS BUMULA 16 67
10. A KIMOSON VS MBAGATHI 58 06
11. B KOBALA VS KATWALA 73 16
12. B HON. AMIN VS KAYATIWI 10 83

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 Winner Pool A Vs Runners Up Pool B

BUMALA VS KAYATIWI

92 09
14. SEMI 2 Winner Pool B Vs Runners Up Pool A

KOBALA VS KIMSON

47 15

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

POOL A REGION TEAMS SCORES
15. Play Off Looser Sem 1 Vs Looser Semi 2

KIMSON VS KAYATIWI

44 12
16. FINAL Winner Semi 1 Vs Winner Semi 2

BUMALA VS KOBALA

35 48

 

RANKING OF TEAMS – NETBALL

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. KOBALA NYANZA
2 BUMALA A.C WESTERN
3 KIMSON RIFT VALLEY
4 KAYATIWI COAST
5 KATWALA EASTERN
6 KINALE CENTRAL
7 MBAGATHI NAIROBI
8 HON. AMIN NORTH EASTERN

MVP –           DOREEN AKINYI      –           KOBALA

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

 

 

SOCCER BOYS

 

POOL A. POOL B
1.      HIGHWAY – NAIROBI

2.      BUTE – N.E

3.      MBOONI – EASTERN

4.      EBWALI – WESTERN

1.      OLBOLSAT – CENTRAL

2.      KABARNET – RIFT

3.      SERAU – COAST

4.      KISUMU DAY – NYANZA

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A HIGHWAY VS BUTE 7 0
2. A MBOONI VS EBWALI 1 5
3. B OLBOLSAT VS KABARNET 1 0
4. B SERANI VS KISUMU DAY 1 3
5. A HIGHWAY VS MBOONI 3 0
6. A N.E. VS EBWALI 0 7
7. B OLBOLSAT VS SERANI 0 1
8. B KABARNET VS KISUMU DAY 2 0

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A HIGHWAY VA BUKEME 1 3
10. A BUTE BVS MBOONI 4 4
11. B OLBOLSAT VS KISUMU DAY 0 6
12. B KABARNET VS SERANI 1 1

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS FINALS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 Winner Pool A Vs Runners Up Pool B

EBWALI VS KABARNET

1 0
14. SEMI 2 Winner Pool B Vs Runners Up Pool A

KISUMU VS HIGHWAY

1(2) 1(4)

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

POOL A REGION TEAMS SCORES
15. Play Off Looser Sem 1 Vs Looser Semi 2

KABARNET VS KISUMU

3 4
16. FINAL Winner Semi 1 Vs Winner Semi 2

EBWALI VS HIGHWAY

1 0

 

 

 

 

 

RANKING OF TEAMS – SOCCER BOYS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. EBWALI WESTERN
2 HIGHWAY NAIROBI
3 KABARNET RIFT VALLEY
4 KISUMU DAY NYANZA
5 SERANI COAST
6 OLBOLSAT CENTRAL
7 MBOONI EASTERN
8 BUTE NORTH EASTERN

MVP –           LENOX KAMAU       –           HIGHWAY

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

 

 

 

 

SOCCER GIRLS

 

POOL A. POOL B
5.      KINALE GIRLS – CENTRAL

6.      DAGORET MIXED – NAIROBI

7.      KIBAUNI – EASTERN

8.      ITIGO – RIFT

5.      ST. JOHN KALOLENI – COAST

6.      WIYETA – RIFT

7.      MWIRA – WESTERN

8.      KISUMU DAY – NYANZA

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A KINALE VS DAGORETTI MIXED 0 0
2. A KIBAUNI VS ITIGO 0 3
3. B ST. JOHN’S VS WIYETA 0 10
4. B MWIRA VS KOBALA 1 1
5. A KINALE VS KABAUNI 3 2
6. A DAGORETTI MIXED VS ITIGO 2 1
7. B ST. JOHN’S VS MWIRA 0 9
9 B WIYETA VS KOBALA 4 0

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A KINALE VS ITIGO 0 3
10. A DAGORETTI MIXED VS KINAUNI 7 0
11. B ST. JOHNS VS KOBALA 0 5
12. B WIYETA VS MWIRA 0 0

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 Winner Pool A Vs Runners Up Pool B

DAGORETI VS MWIRA

1 0
14. SEMI 2 Winner Pool B Vs Runners Up Pool A

WIYETA VS ITIGO

6 0
15. Play Off Looser Semi 1 Vs Looser Semi 2

MWIRA VS ITIGO

5 0

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. FINAL Winner Semi 1 Vs Winner Semi 2

DAGORETI VS WIYETA

1 4

 

RANKING OF TEAMS – SOCCER GIRLS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. WIYETA RIFT VALLEY
2 DAGORETTI MIXED NAIROBI
3 MWIRA WESTERN
4 ITIGO RIFT VALLEY
5 KOBALA NYANZA
6 KINALE CENTRAL
7 KABAUNI EASTERN
8 ST. JOHN KALOLENI COAST

MVP –           OPISA SHAROLYNE             –           WIYETA

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

 

 

HAND-BALL BOYS

 

POOL A. POOL B
1.      MANYATTA – NYANZA

2.      MANGU – CENTRAL

3.      KIMITO – RIFT

4.      FURAHA – COAST

1.      HOSPITAL HILL – NAIROBI

2.      MBOONI – EASTERN

3.      KIMILILI – WESTERN

4.      FURAHA – COAST

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A MANYATTA VS MANGU 20 19
2. A KIMITO VS FURAHA 38 00
3. B HOSPITAL HILL VS MBOON 26 24
4. B KIMILILI VS DUNGICHA 34 11
5. A MANYATTA VS FURAHA 57 09
6. A MANGU VS KIMITO 11 34
7. B HOSPITAL HILL VS DUNGICHA 53 18
8. B MBOONI VS KIMILILI 18 22

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A MANYATTA VS KIMITO 16 33
10. A MANGU VS FURAHA 35 03
11. B HOSPITAL HILL VS KMILILI 15 12
12. B MBOONI VS DUNGICHA 32 15

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 Winner Pool A Vs Runners Up Pool B

KIMITO VS KIMILILI

27 25
14. SEMI 2 Winner Pool B Vs Runners Up Pool A

HOSPITAL HILL VS MANYATTA

25 16
15. Play Off Looser Semi 1 Vs Looser Semi 2

KIMILILI VS MANYATTA

25 19

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

GAME NO POOL TEAMS SCORES
16. FINAL Winner Semi 1 Vs Winner Semi 2

KAMITO VS

25 30

 

 

 

RANKING OF TEAMS – HANDBALL BOYS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. HOSPITAL HILL NAIROBI
2 KAMITO RIFT VALLEY
3 KIMILILI WESTERN
4 MANYATTA NYANZA
5 MBOONI EASTERN
6 MANGU CENTRAL
7 DUNGICHA COAST
8 FURAHA NORTH EASTERN

MVP –           PHILIP KIMTUM      –           KAMITO SCHOOL

 

 

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

 

 

HANDBALL GIRLS

POOL A. POOL B
1.      KAMUSINGA – WESTERN

2.      DAGORETTI MIXED -NAIROBI

3.      HON. DM AMIN – N.E.

4.      SIMISI – EASTERN

1.      KAKRAO – NYANZA

2.      ST. JOSEPH KITALE – RIFT

3.      DUNGICHA -COAST

4.      NYATHUNA -CENTRAL

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A KAMUSINGA VS DAGORETI 36 12
2. A SIMISI VS HON. AMIN 42 05
3. B KAKRAO VS ST. JOSEPH KITALE 12 25
4. B NYATHUNA VS DUNGICHA 27 13
5. A KAMUJSINGA VS HON. AMIN 55 03
6. A DAGORETI MIXED VS SIMISI 21 28
7. B KAKRAO VS NYATHUNA 46 09
8. B ST. JOSEPH VS NYATHUNA 41 12

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A KAMUSINGA VS SIMISI 42 12
10. A DAGPRETO MIXED VS HON. AMIN 48 07
11. B KAKRAO VS DUNGICHA 36 18
12. B ST. JOSEPH KITALE VS NYATHUNA 39 07

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 Winner Pool A Vs Runners Up Pool B

KAMUSINGA VS KAKRAO

20 16
14. SEMI 2 Winner Pool B Vs Runners Up Pool A

ST. JOSEPH VS SIMISI

36 15
15. Play Off Looser Semi 1 Vs Looser Semi 2

KAKRAO VS SIMISI

33 18

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. FINAL Winner Semi 1 Vs Winner Semi 2

KAMUSINGA VS ST. JOSEPH

17 11

 

 

 

RANKING OF TEAMS – HANDBALL GIRLS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. MOI GIRLS KAMUSINGA WESTERN
2 ST. JOSEPH KITALE RIFRT VALLEY
3 KAKRAO NYANZA
4 SIMISI EASTERN
5 DAGORETI MIXED NAIROBI
6 NYATHUNA CENTERAL
7 DUNGICHA COAST
8 HON. D. M. AMIN NORTH EASTERN

MVP – MARTHA LAVENDER           –           ST. JOSEPH, KITALE

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

 

 

BASKETBALL BOYS

 

POOL A. POOL B
1.       ONJIKO – NYANZA

2.       WAJIR HIGH – N.E.

3.      DAGORETTI – NAIROBI

4.      P.S. KAMUSINGA – WESTERN

1.      LAISER HILL-RIFT

2.      LUKENYA – EASTERN

3.      PIONEER – CENTRAL

4.      DR. AGGREY – COAST

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A ONJIKO VS WAJIR 116 08
2. A DAGORETI VS F.S. KAMUSINGA 51 54
3. B LAISER HILL VS LUKENYA 88 36
4. B PIONEER VS DR. AGGREY 34 81
5. A ONJIKO VS DAGORETI 45 70
6. A WAJIR VS F.S. KAMUSINGA 18 103
7. B LAISER HILL VS PIONEER 88 30
8. B LUKENYA VS DR. AGGREY 30 67

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A ONJIKO VS KAMUSINGA 84 90
10. A WAJIR VS DAGORETTI 14 124
11. B LAISER HILL VS DR. AGGREY 61 51
12. B LUKENYA VS PIONEER 65 25

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 WINNER POOL A VS RUNNERS UP POOL B

F.S. KAMUSINGA VS DR. AGGREY

53 80
14. SEMI 2 WINNER POOL B VS RUNNERS UP POOL A

LAISSER HILL VS DAGORETT

55 59
15. Play Off Looser Semi 1 Vs Looser Semi 2

F.S. KAMUSINGA VS LAISER HILL

63 55

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. FINAL Winner Semi 1 Vs Winner Semi 2

DR. AGGREY VS DAGORETTI

 

 

 

RANKING OF TEAMS – BASKETBALL BOYS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. DR. AGGRE COAST
2 DAGORETTI NAIROBI
3 F. S. KAMUSINGA WESTERN
4 LAISER HILL RIFT VALLEY
5 ONJIKO NYANZA
6 LUKENYA EASTERN
7 PIONEER CENTRAL
8 WAJIR NORTH EASTERN

MVP –           DANIEL OUMA        –           DR. AGGREY

 

 

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

BASKETBALL GIRLS

 

POOL A. POOL B
1.      ST. JOSEPH – RIFT

2.      TINGOI – WESTER

3.      CHOGORIA – EASTERN

4.      OTOTO – NYANZA

1.      OLYMPIC – NAIROBI

2.      LORETO LIMURU – CENTRAL

3.      KAYA TIWI -COAST

4.      WAJIR GIRLS – N.E.

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A ST. JOSEPH VS TIGOI 51 94
2. A CHOGORIA VS OTOTO 28 71
3. B OLYMPIC VS LORETO LIMURU 45 25
4. B KAYATIWI VS WAJIR 123 03
5. A ST. JOSEPH VS CHOGORIA 46 33
6. A TIGOI VS OTOTO 57 49
7. B OLYMPIC VS KAYA TIWI 32 53
8. B LORETO LIMURU VS WAJIR 80 06

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A ST. JOSEPH VS OTOTO 23 67
10. A TIGOI VS CHOGORIA 118 19
11. B OLYMPIC VS WAJIR 92 06
12. B LORETO LIMURU VS KAYA TIWI 35 54

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 WINNER POOL A VS RUNNERS UP POOL B

TIGOI VS OLYMPIC

48 50
14. SEMI 2 WINNER POOL B VS RUNNERS UP POOL A

KAYATIWI VS OTOTO

64 49
15. Play Off Looser Semi 1 Vs Looser Semi 2

TIGOI VS OTOTO

60 50

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. FINAL Winner Semi 1 Vs Winner Semi 2

OLYMPIC VS KAYATIWI

 

RANKING OF TEAMS – BASKETBALL GIRLS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. KAYA TIWI COAST
2 OLYMPIC NAIROBI
3 TIGOI WESTERN
4 OTOTO NTANZA
5 LORETO LIMURU CENTRAL
6 ST. JOSEPH RIFT VALLEY
7 CHOGORIA EASTERN
8 WAJIR NORTH EASTERN

MVP –           MADINA OMAR      –           KAYA TIWI

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

HOCKEY BOYS

POOL A. POOL B
1.      MANGU – CENTRAL

2.      F.S. KAMUSINGA – WESTERN

3.      KISUMU DAY – NYANZA

4.      ST. ANTONY – RIFT 1

1.      KATANGI – EASTERN

2.      ST. GEORGES – COAST

3.      CHEWOYET – RIFT 2

4.      JAMHURI – NAIROBI

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A MANGU VS F.S. KAMUSINGA 0 4
2. A KISUMU DAY VS ST. ANTONY 0 2
3. B KATANGI VS ST. GEORGES 1 2
4. B CHEWOYET VS JAMHURI 2 0
5. A MUNGU VS KISUMU DAY 0 5
6. A F.S. KAMUSINGA VS ST. ST. ANTONY 0 0
7. B KATANGI VS CHEWET 1 5
8. B ST. GEORGE’S VS JAMHURI 2 0

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A MANGU VS ST. ANTONY 0 3
10. A F.S. KAMUSINGA VS KISUMU DAY 2 0
11. B KATANGI VS JAMHURI 0 0
12. B ST. GEORGES VS CHEWOYET 0 0

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI I KAMUSINGA VS ST. GEORGES 6 1
14. Semi 2 CHEWOYET VS ST. ANTONY 1 3
15. Play Off CHEWOYET VS ST, GEORGES 1 0

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. Final Winner Semi 1 vs Winner Semi 2

F.S KAMUSINGA VS ST. ANTHONY

0 1

 

RANKING OF TEAMS – HOCKEY BOYS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. ST. ANTHONY RIFT VALLEY
2 F.S. KAMUSINGA WESTERN
3 CHEWOYET RIFT VALLEY
4 ST. GEORGES COAST
5 KISUMU DAY NYANZA
6 KATANGI EASTERN
7 JAMHURI NAIROBI
8 MANGU CENTRAL

MVP –           FRED OUMA-           ST. ANTHONY

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

HOCKEY GIRLS

POOL A. POOL B
1.      ST. MARYS KACHASIS- RIFT

2.      MOI GIRLS – MARSABIT

3.      MWIKI – NAIROBI

4.      ST. CECILIA MSIKHU -WESTERN

1.      KARIMA – CENTRL

2.      MATUGA – COAST

3.      TRANSNZOIA MIXED – RIFT

4.      NYAMIRA – NYANZA

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A ST. MARYS KACHASIS VS MOI GIRLS

MARSABIT

0 0
2. A MWIKI VS ST. CECILIA MISIKHU 0 3
3. B KARIMA VS MATUGA 0 0
4. B TRANSNZOIA MIXED VS NYAMIRA 1 2
5. A ST. MARYS KACHASIS VS MWIKI 2 0
6. A MOI GIRLS MARSABIT VS ST. CECILIA MISIKHU 0 3
7. B KARIMA VS TRANSNZOIA MIXED 0 2
8. B MATUGA VS NYAMIRA 1 5

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A ST. MARYA KACHASIS VS ST. CECILIA MISIKHU 0 0
10. A MOI GIRLS MARSABIT VS MWIKI 1 0
11. B KARIMA VS NYAMIRA 1 6
12. B MATUGA VS TRANSNZOIA MIXED 0 3

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 Winner Pool A vs Runners Up Pool B

MISIKHU VS TRANSNZOIA

0 2
14. SEMI 2 Winners Pool B vs Runners Up Pool A

NYAMIRA VS ST. MARYS TACHASIS

2 3
15. Play Off Looser Sem 1 Vs Looser Sem 2

MISIKHU VS NYAMIRA

3 0

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. FINAL WINNER SEMI 1 VS WINNER SEMI 2

TAACHASIS VS TRANSNZOIA MIXED

5 4

 

RANKING OF TEAMS – HOCKEY GIRLS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. TAACHASIS RIFT VALLEY
2 TRANSNZOIA MIXED RIFT VALLEY
3 MISIKHU WESTERN
4 NYAMIRA NYANZA
5 MOI GIRLS MARSABIT EASTERN
6 KARIMA GIRLS CENTRAL
7 MATUGA COAST
8 MWIKI NAIROBI

MVP –           CAROLINE CHEPKOSGEI    –           TAACHASIS

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

 

 

VOLLEY BALL BOYS

 

POOL A. POOL B SCORES
1.      VITENGENI – COAST

2.      ST.JOSEPH – NYANZA

3.      RUTHIMITU – NAIROBI

4.      KUTULO MIXED – N.E.

1.      CHEPTIL – RIFT

2.      NAMWELA – WESTERN

3.      KAMBAA – CENTRAL

4.      KAUNDU – EASTERN

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A VITENGENI VS ST. JOSEPH 1 3
2. A RUTHIMITU VS N.E. 3 0
3. B CHEPTIL VS NAMWELA 3 1
4. B KAMBAA VS KAUNDU 3 1
5. A VITENGENI VS RUTHIMITU 1 3
6. A ST. JOSEPH VS KUTULO 3 0
7. B CHEPTIL VS KAMBAA 3 0
8. B NAMWELA VS KAMBAA 3 1

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A VITENGENI VS KUTULO 3 0
10. A ST. JOSEPH VS RUTHIMITU 3 0
11. B CHEPTIL VS KAUNDU 3 0
12. B NAMWELA VS KAMBAA 3 1

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 Winner Pool A Vs Runners Up Pool B

ST. JOSEPH VS NAMWELA

0 3
14. SEMI 2 CHEPTIL VS RUTHIMITU 3 0
15. Play Off Looser Semi 1 Vs Looser Semi 2

ST. JOSEPH VS RUTHIMITU

3 0

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. FINAL WINNER SEMI 1 VS WINNER SEMI 2

 

 

 

RANKING OF TEAMS – VOLLEYBALL BOYS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. CHEPTIL RIFT VALLEY
2 NAMWELA WESTERN
3 ST. JOSEPH NYANZA
4 RUTHIMITU NAIROBI
5 KAMBAA CENTRAL
6 KAUNDU EASTERN
7 VITENGENI COAST
8 KUTULO NORTH EASTERN

 

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

VOLLEY BALL GIRLS

 

POOL A. POOL B SCORES
1.      NYAKONGO – NYANZA

2.      HON. DM. AMIN – N.E.

3.      KARIMA – RIFT

4.      KESESON – RIFT

5.      MARTHA MWITOTI – WESTERN

6.      KWANTHANZEE – EASTERN

7.      BYAMBANI – COAST

8.      SOWETI – NAIROBI

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A NYAKONGO VS HON. AMIN 3 0
2. A KARIMA VS KESESON 0 3
3. B MARTHA MWITOTI VS KWANTHANZE 0 3
4. B BYAMBANI VS SOWETO 0 3
5. A NYAKNGO VS KARIMA 3 0
6. A HON.IN VS KESESON 0 3
7. B MARTHA MWITOTI VS BYAMBANI 3 0
8. B KWANTHANZE VS SOWETO 3 0

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A NYAKONGO VS KESESON 0 3
10. A HON. AMIN VS KARIMA 0 3
11. B MARTHA MWITOTI VS SOWETO 3 1
12. B KWANTHANZE VS BYAMBANI 3 0

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 Winner Pool A Vs Runners Up Pool B

KESOGON VS MWITOTI

3 1
14. SEMI 2 Winner Pool B Vs Runners Up Pool A

KWANTHANZE VS NYAKONGO

3 0
15. Play Off Looser Semi 1 Vs Looser Semi 2

MWITOTI VS NYAKONGO

3 0

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. FINAL WINNER SEMI 1 VS WINNER SEMI 2

KESOGON VS KWANTHANZE

1 3

 

RANKING OF TEAMS – VOLLEY BALL GIRLS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. KWANTHANZE EASTERN
2 KESOGON RIFT VALLEY
3 MWITOTI WESTERN
4 NYAKONGO NYANZA
5 SOWETO NAIROBI
6 VYAMBANI COAST
7 KARIMA CENTRAL
8 HON. AMINA NORTH EASTERN

MVP –           FAITH CHEROTICH –           KWANTHANZE

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

BASKETBALL 3 ON 3 – BOYS

 

POOL A. POOL B SCORES
1.   UPPER HILL

2.   CHEMISIS

3.   SINOKO

4.    KIAMBU

1.   MACHAKOS

2.   ST. MARYS YALA

3.   TIMBILA

4.   STAFFORD

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A UPPER HILL VS KIAMBU 21 12
2. A CHEMASIS VS SINOKO 08 10
3. B MACHAKOS VS STAFFORD 05 09
4. B ST. MARYS VS TIMBILA 08 15
5. A UPPERHILL VS SINOKO 09 14
6. A CHEMASIS VS KIAMBU 21 07
7. B MACHAKOS VS TIMBILA 12 14
8. B ST. MARYS VS STAFFORD 12 14

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A UPPER HILL VS CHEMASIS 11 14
10. A SINOKO VS KIAMBU 20 03
11. B MACHAKOS VS ST. MARYS 14 12
12. B TIMBILA VS STAFFORD 18 19

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 SINOKO VS TIMBILA 13 15
14. SEMI 2 STAFFORD VS CHEMASIS 13 07
15. PLAY OFF SINOKO VS CHESAMISI 16 17

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. FINAL STAFFORD VS TIMBILA 16 14

 

RANKING OF TEAMS – 3 ON 3 BOYS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. STAFFORD RIFT VALLEY
2 TIMBILA COAST
3 CHESAMISI WESTERN
4 SINOKO RIFT VALLEY
5 UPPERHILL NAIROBI
6 MACHAKOS EASTERN
7 ST. MARYS NYANZA
8 KIAMBU CENTRAL

MVP –           PETER THAGICU      –           STAFFORD

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

BASKETBALL 3 ON 3 – GIRLS

 

POOL A. POOL B
1.      NYAKACH

2.      ST. JOSEPH

2.     BURUBURU

3.     BUTERE

1.   MAGOMANO

2.  KITETA

3.  MITANGANI

4.NASOKOL

 

DAY 1 FRIDAY 9TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
1. A NYAKACH VS BUTERE 03 11
2. A ST. JOSEPH VS BURUBURU 02 20
3. B MAGOMANO VS MITANGANI 08 04
4. B KITETA VS NASOKOL 09 13
5. A NYAKACH VS BURUBURU 08 13
6. A ST. JOSEPH VS BUTERE 00 16
7. B MAGOMANI VS KITETA 09 05
8. B MITANGANI VS NASOKOL 04 09

 

DAY 2 SATURDAY 10TH SEPTEMBER, 2022 (PRELIMINARIES)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
9. A NYAKACH VS ST. JOSEPH 02 00
10. A BURUBURU VS BUTERE 09 05
11. B KITETA VS MITANGANI 12 04
12. B MAGOMANI VS NASOKOL 06 03

 

DAY 3 SUNDAY 11TH SEPTEMBER, 2022 (SEMIS)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
13. SEMI 1 BURUBURU VS NASAKOL 21 05
14. SEMI 2 MAGOMANI VS BUTERE 09 08
15. PLAY OFF NASOKOL VS BUTERE 11 19

 

DAY 4 MONDAY 12TH SEPTEMBER, 2022 (FINAL)

 

GAME NO. POOL TEAMS SCORES
16. FINAL BURUBURU VS MAGOMANI 12 08

 

RANKING OF TEAMS – 3 ON 3 GIRLS

 

POSITION TEAM – SCHOOL REGION
1. BURUBURU NAIROBI
2 MAGOMANI CENTRAL
3 BUTERE WESTERN
4 NASOKOL RIFT VALLEY
5 KITETA EASTERN
6 NYAKACH NYANZA
7 MITANGANI COAST
8 ST. JOSEPH RIFT VALLEY

MVP –           JANE KEMUNTO     –           BURUBURU GIRLS

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL

 

 

 

SECRETARY GENERAL KSSSA

 

KSSSA NATIONALS TABLE TENNIS 2022 RANKING BOYS

NAME SCHOOL REGION RANK
IDRIS KULUBI ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 1
ZAYAB PEMA OSHWAL ACADEMY NAIROBI 2
VUCTOR NGANGA ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 3
IVAN YEGON ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 4
AUSTIN MAINA ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 5
KAVAN GUDKHA OSHWAL ACADEMY NAIROBI 6
LUKE OPWORA ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 7
SOHAM SHETH OSHWAL ACADEMY NAIROBI 8
BRIAN KIMUTAI F.S. KAMUSINGA WESTERN 9
DHAIYAN SHAH OSHWAL ACADEMY COAST 10
KELVIN GITAU ST. PETERS KANDARA CENTRAL 11
EZRA KWEMOI ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 12
JOSHUA GLEN KISII SCHOOL NYANZA 13
CALVIN METHU FOOTHILLS NYANDARUA CENTRAL 14
BRIGHTON YAA CHANAGANDE SEC. COAST 15
DERICK SUNDA KISII SCHOOL NYANZA 16

 

BOYS TEAM TO FEASSSA

 

NAME SCHOOL REGION RANK
IDRIS KULUBI ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 1
ZAYAN PEMA OSHWAL ACADEMY NAIROBI 2
VICTOR NGANGA ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 3
IVAN YEGON ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 4
AUSTIN MAINA ST. JOSEPH KITALE RIFT VALLEY 5
KAVAN GUDKHA OSHWAL ACADEMY NAIROBI 6

 

KSSSA TABLE TENNIS REGIONS RANKING 2022 BOYS

POSITION REGION POINTS
1 RIFT VALLEY 9
2 NAIROBI 7
3 COAST 6
4 CENTRAL 5
5 NYANZA 4
6 WESTERN 3
7 EASTERN 2
8 NORTH EASTERN 1

 

KSSSA NATIONALS TABLE TENNIS 2022 RANKING GIRLS

NAME SCHOOL REGION RANK
IVY WABOMBA MOI GIRLS ELDORET RIFT VALLEY 1
EDITH JERUTO ST. MONICAS RIFT VALLEY 2
KHUSHI MALDE OSHWAL ACADEMY NAIROBI 3
JENNY COMPELL WALDORF NAIROBI 4
JOY NYOKABI WALD0RF NAIROBI 5
SAMISHKA ARORA ARYA VEDIC NAIROBI 6
TABITHA SIMIYU ST. MONICAS RIFT VALLEY 7
MERCY SHANASU ST. MONICAS RIFT VALLEY 8
OLIVE HADDASAH ST. MONICAS RIFT VALLEY 9
SHERALINE JERUTO ST. MONICAS RIFT VALLEY 10
GRACE MUTEA CHOGORIA GIRLS EASTERN 11
LESLINE ATIENO SIANY NYANZA 12
NARY WAIRIMU RIAMUKURWE CENTRAL 13
DAKSHA VANAM PREMIER ACADEMY NAIROBI 14
HELLEN WAIRIMU KAHUHIA GIRLS CENTRAL 15
REENVIEL VENESSA BISHOP NJENGA WESTERN 16

 

GIRLS TEAM TO FEASSSA

 

NAME SCHOOL REGION RANK
IVY WABOMBA MOI GIRLS ELDORET 1
EDITH JERUTO ST. MONICAS 2
KHUSHI MALDE OSHWAL ACADEMY 3
JENNY COMPELL WALDORF 4
JOY NYOKABI WALDORF 5
SAMISHKA ARORA ARYA VEDIC 6

 

KSSSA TABLE TENNIS REGIONS RANKING 2022 GIRLS

POSITION REGION POINTS
1 RIFT VALLEY 9
2 NAIROBI 7
3 EASTERN 6
4 NYANZA 5
5 CENTRAL 4
6 WESTERN 3
7 COAST 2
8 NORTH EASTERN 1

 

RUGBY 7’s RANKING

 

RANK SCHOOL REGION
1 KOYONZO WESTERN
2 BUTULA WESTERN
3 NANYUKI RIFT VALLEY
4 NDURU NYANZA
5 OFAFA NAIROBI
6 ALL SAINTS EASTERN
7 UPPER HILL NAIROBI
8 ALLIANCE CENTRAL
9 MENENGAI RFIFT VALLEY
10 YALA NYANZA
11 SHIMBA COAST
12 NGONG RIFT VALLEY
13 KABIANGA RIFT VALLEY
14 KANGARU EASTERN
15 MAGUMU CENTRAL
16 MAZERAS COAST

 

RANKING OF REGIONS – RUGBY 7’s

 

POSITION REGION POINTS
1. WESTERN 9
2 RIFT VALLEY 7
3 NAIROBI 6
4 NYANZA 5
5 EASTERN 4
6 CENTRAL 3
7 COAST 2
8 NORTH EASTERN 1

 

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL SECRETARY GENERAL

KSSSA

 

 

 

SWIMMING GIRLS TEAM

 

NO. NAME REGION SCHOOL
1 BIANCHI MARIA COAST SHREE SWAMINARAYAN ACADEMY
2 CHEBET AUDREY NAIROBI MAKINI
3 SHAVDIA KREESHI COAST OSHWAL ACADEMY
4 LUTALO NATALIE COAST AGA KHAN ACADEMY
5 RANA AMEYA NAIROBI BRAEBURN SCHOOL
6 NYAKUNDI ASANTE NAIROBI SAMAJ
7 GORE REESE NAIROBI HILLCREST
8 KARANJA CYNTHIA NAIROBI AGA KHAN ACADEMY
9 KAGWIMA ASHLEY NAIROBI RUSINGA SCHOOL
10 WANGECHI ERICA NAIROBI BROOKHOUSE
11 ALALA JOY EASTERN VIRAJ INTERNATIONAL ACADEMY
12 INELL RAYA COAST AGA KHAN ACADEMY MBS
13 MAINA KAGURE NAIROBI SAMAJ
14 SHAH DEEYA COAST OSHWAL ACADEMY
15 BONARERI STACY RIFT VALLEY TESTIMONY

 

RANKING OF REGIONS – SWIMMING GIRLS

 

POSITION REGION POINTS
1. NAIROBI 9
2 COAST 7
3 RIFTR VALLEY 6
4 CENTRAL 5
5 EASTERN 4
6 NYANZA 3
7 WESTERN 2
8 NORTH EASTERN 1

MVP –           MARIA BIANCHI      –           COAST

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL SECRETARY GENERAL, KSSSA

 

SWIMMING BOYS TEAM

 

S/NO. NAME REGION SCHOOL
1 BACHELANI SAMIR COAST MEMON
2 NAHDY ALI COAST QUBAA HIGH SCHOOL
3 MWAMISI TREVOR COAST OSHWAL ACADEMY MBS
4 KUDWOLI HANIEL NAIROBI JAFFERY ACADEMY
5 NYAGAH XIDI NAIROBI RUSINGA
6 SETTUMBA JORDAN COAST AGA KHAN ACDEMY MBS
7 KALOMBO MICHAEL NAIROBI LIGHT ACADEMY
8 KARANJA MANUEL NAIROBI OSHWAL NAIROBI
9 MICHUKI MICHAEL NAIROBI BROOKHOUSE ACADEMY
10 SHIVO ERIC NAIROBI RUSINGA
11 OKOTH ANDREW COAST OSHWAL ACADEMY MBS
12 DMITRI MPIMA RIFT VALLEY NOVA PIONEER
13 NYAIKA JOEL COAST AGA KHAN ACADEMY MBS
14 KANJA EVANS NAIROBI BRAESIDE
15 KARIUKI SEAN NAIROBI AGA KHAN HIGH

 

POSITION REGION POINTS
1. NAIROBI 9
2 COAST 7
3 NYANZA 6
4 CENTRAL 5
5 RIFT VALLEY 4
6 WESTERN 3
7 EASTERN 2
8 NORTH EASTERN 1

 

RANKING OF REGIONS – SWIMMING BOYS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MVP –                       NAHDY ALI –                       COAST NAKURU BOYS HIGH SCHOOL SECRETARY GENERAL

KSSSA

 

LAWN TENNIS BOYS TEAM

 

S/NO. NAME REGION SCHOOL
1 RAYMOND RIZIKI UPPER HILL SCHOOL NAIROBI
2 BRANDON SAGALA UPPER HILL SCHOOL NAIROBI
3 SAHIB CHANA PREMIER ACADEMY NAIROBI
4 JAMES MUNYU SHADRAACK KIMALEL NAIROBI
5 LIBERTY BARAKA UPPER HILL SCHOOL NAIROBI
6 FRANCIS KIMANZI MUTHALE MIXED EASTERN

 

RANKING OF REGIONS – LAWN TENNIS BOYS

POSITION REGION POINTS
1. NAIROBI 9
2 EASTERN 7
3 NYANZA 6
4 WESTERN 5
5 COAST 4
6 RIFT VALLEY 3
7 CENTRAL 2
8 NORTH EASTERN 1

 

 

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL SECRETARY GENERAL

KSSSA

 

LAWN TENNIS GIRLS TEAM

 

S/NO. NAME REGION SCHOOL
1 CYNTHIA CHERUTO MBAGATHI NAIROBI
2 FAITH URASA SHADRACK KIMALEL NAIROBI
3 MERCY ORESHA MBAGATHI NAIROBI
4 RINAZ KASAM AGA KHAN NAIROBI
5 DEBBY AKOTH KAHUHIA CENTRAL
6 TANEISHA MOSI NAIROBI ACADEMY NAIROBI

 

RANKING OF REGIONS – LAWN TENNIS GIRLS

POSITION REGION POINTS
1. NAIROBI 9
2 RIFT VALLEY 7
3 COAST 6
4 CENTRAL 5
5 EASTERN 4
6 NYANZA 3
7 WESTERN 2
8 NORTH EASTERN 1

 

 

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL SECRETARY GENERAL

KSSSA

 

LAWN TENNIS GIRLS TEAM

 

S/NO. NAME REGION SCHOOL
1 CYNTHIA CHERUTO MBAGATHI NAIROBI
2 FAITH URASA SHADRACK KIMALEL NAIROBI
3 MERCY ORESHA MBAGATHI NAIROBI
4 RINAZ KASAM AGA KHAN NAIROBI
5 DEBBY AKOTH KAHUHIA CENTRAL
6 TANEISHA MOSI NAIROBI ACADEMY NAIROBI

 

RANKING OF REGIONS – LAWN TENNIS GIRLS

POSITION REGION POINTS
1. NAIROBI 9
2 RIFT VALLEY 7
3 COAST 6
4 CENTRAL 5
5 EASTERN 4
6 NYANZA 3
7 WESTERN 2
8 NORTH EASTERN 1

 

 

 

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL SECRETARY GENERAL, KSSSA

 

BADMINTON GIRLS TEAM

 

S/NO. NAME REGION SCHOOL
1 RIYA SHAH NAIROBI
2 RELVIN ATIENO RIFT VALLEY
3 VAIDEHI KUMAR NAIROBI
4 MUSAVI MWILITSA WESTERN
5 THEERTHA VANNMREDDY NAIROBI
6 SINGHDA HENDRE NAIROBI

 

RANKING OF REGIONS – BADMINTON GIRLS

POSITION REGION POINTS
1. NAIROBI 9
2 RIFT VALLEY 7
3 WESTERN 6
4 CENTRAL 5
5 NYANZA 4
6 EASTERN 3
7 COAST 2
8 NORTH EASTERN 1

 

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL SECRETARY GENERAL

 

BADMINTON BOYS TEAM

 

S/NO. NAME REGION SCHOOL
1 SAI BOMMA NAIROBI
2 WAIRIMU MUNGAI CENTRAL
3 EMANUEL KIPKOECH RIFT VALLEY
4 KELVIN KORIR RIFT VALLEY
5 SHIR DHAVAL NAIROBI
6 NIREK RABBARAJU NAIROBI

 

RANKING OF REGIONS – BADMINTON BOYS

POSITION REGION POINTS
1. NAIROB 9
2 RIFT VALLEY 7
3 EASTERN 6
4 NYANZA 5
5 CENTRAL 4
6 WESTERN 3
7 COAST 2
8 NORTH EASTERN 1

 

NAKURU BOYS HIGH SCHOOL SECRETARY GENERAL

 

KENYA SECONDARY SCHOOLS SPORTS ASSOCIATION OVERALL RESULTS FOR TERM TWO 2022 BALL GAMES – NAKURU

 

S/NO. REGION SOCCER VOLLEYBALL HANDBALL HOCKEY BASKETBALL 5 ON 5 BASKET BALL 3 ON 3 SWIMMING TABLE TENNIS BADMINTON LAWN TENNIS NET BALL RUGBY 75
B G B G B G B G B G B G B G B G B G B G G B
1 CENTRAL PTS. 3 4 4 2 3 3 2 4 2 4 1 7 5 5 5 4 4 5 2 5 3 3
Pos. 6 5 5 7 6 6 7 5 7 5 8 2 4 4 4 5 5 4 7 4 6 6
2 COAST PTS. 4 2 2 3 2 2 6 3 9 9 7 2 7 7 6 2 2 2 4 6 5 2
Pos. 5 7 7 6 7 7 3 6 1 1 2 7 2 2 3 7 7 7 5 3 4 7
3 NAIROBI PTS. 7 7 5 4 9 4 3 2 7 7 4 5 9 9 7 7 9 9 9 9 2 6
Pos. 2 2 4 5 1 5 6 7 2 2 5 1 1 1 2 2 1 1 9 1 7 3
4. EASTERN PTS. 2 3 3 9 4 5 4 5 3 2 3 4 2 4 2 6 6 3 7 4 4 4
Pos. 7 6 6 1 5 4 5 4 6 7 6 5 7 5 7 3 3 6 2 5 5 5
5 N.

EASTERN

PTS. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Pos. 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
6 NYANZA PTS. 5 5 6 5 5 6 5 6 4 5 2 3 6 3 4 5 5 4 6 3 9 5
Pos. 4 4 3 4 4 3 4 3 5 4 7 6 3 6 5 4 4 5 7 6 1 4
7 RIFT

VALLEY

PTS. 6 9 9 7 7 7 9 9 5 3 9 5 4 6 9 9 7 7 3 7 6 7
Pos. 3 1 1 2 2 2 1 1 4 6 1 4 5 3 1 1 2 2 6 2 3 2
8 WESTERN PTS. 9 6 7 6 6 9 7 7 6 3 6 6 3 2 3 3 3 6 5 2 7 9
Pos. 1 3 2 3 3 1 2 2 3 3 3 3 6 7 6 6 6 3 4 7 2 1

 

SCORING SYSTEM

 

POS 1 2 3 4 5 6 7 8
PTS 9 7 6 5 4 3 2 1

 

OVERALL TERM 2 GAMES RANKING 2022

 

POSITION REGION POINTS
1. RIFT VALLEY 150
2 NAIROBI 140
3 WESTERN 121
4 NYANZA 107
5 COAST 104
6 EASTERN 89
7 CENTRAL 80
8 NORTH EASTERN 10

 

 

SECRETARY GENERAL

 

 

 

ATHLETICS RANKING 2022

 

POSITION REGION POINTS
1. RIFT VALLEY 335
2 NYANZA 204
3 EASTERN 178
4 WESTERN 155
5 CENTRAL 95
6 COAST 78
7 NAIROBI 57
8 NORTH EASTERN 03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SECRETARY GENERAL

 

 

 

 

 

OVERALL RANKING YEAR 2022

 

POSITION REGION POINTS
1. RIFT VALLEY 485
2 NYANZA 311
3 WESTERN 276
4 EASTERN 267
5 NAIROBI 197
6 COAST 182
7 CENTRAL 175
8 NORTH EASTERN 13

 

 

 

SECRETARY GENERAL

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here