Latest TSC News; Teachers' transfer, delocalization lists per county.
Latest TSC News; Teachers' transfer, delocalization lists per county.

The Teachers Service Commission, TSC, has effected the December 2019 delocalization exercise for school heads. A total of 1,010 Principals in secondary schools have been transferred. Also transferred are 1,621 head teachers in primary schools. The handing/ taking over exercise for the administrators is expected to be completed before schools open for first term on January 6, 2020.

Those moved are heads and principals and their deputies serving in their home counties and those who have served in the same station for a long period. Also on the move are new administrators who were appointed after the just concluded interviews .

Teachers with medical conditions have been spared from the ongoing delocalization exercise. Also spared are teachers aged above 56 years and those set to retire.

For all the latest TSC news and delocalization lists, visit;

The Commission kicked off the delocalization exercise in January, 2018. Other massive deployments would then follow in April, August and December of the same year. Though in April, 2019 the Commission slowed down the transfers as only a handful administrators were moved.

Classroom teachers have not been spared either. A number of them will be reporting to new stations in January, 2020 after getting their transfer letters.

 For complete information on all schools in Kenya, including best private and public schools, please visit this link:

TRANSFER LISTS PER COUNTY

Below are the transfer lists per county;

VIHIGA COUNTY TRANSFER LIST

Here is the December 2019 transfer list for Vihiga County:

S/NO NAME CURRENT STATION SUB- COUNTY NEW STATION INCOMMING PRINCIPAL HANDING/ TAKING OVER DATE
BUCHENYA GIRLS NAME STATION .
1 VIOLET LUMIRE IDAVAGA MUSLIM SEC VIHIGA SISELE OPICHO PWANI SECONARY 30/12/2019
2 JOSEPH O. YWAYA DIGULA SEC SABATIA MASIELO SEC ERICK TEMBA WEKESA MISIMO MIXED 30/12/2019
3 NDAYA NAROTSO PERICE FRIENDS KISASI MIXED SEC HAMISI ST. JAMES AMAGORO SEC PATRICK WANASUNIA ST. JAMES AMAGORO SEC 30/12/2019
4 ALBERT ODALI CHANDOLO PAG VIHIGA NYUNGULU MIXED SEC DAVID A. MWOMBE EMATIHA SEC 30/12/2019
5 JANE A. ACHOLI EBUKANGA SEC EMUHAYA DIRK GSM SEC CHARLES ONYANGO DIRK ALLISON GSM 30/12/2019
6 JOYCE AMBUTSI GAHUMBWA SEC SABATIA SHIDODO GIRLS ROSE WAFULA IMMACULATE GIRLS 31/12/2019
7 MARY MASIKA IBUBI GIRLS LUANDA THOMAS AMAGORO G ROSELINE ALI ALUOCH PIRRAR GIRLS SEC 30/12/2019
8 LINNET BASSY GOIBEI GIRLS HAMISI ST. JOSEPH’S GIRLS NATO ISABELLA NANDAKO NZOIA SUGAR GIRLS 30/12/2019
9 BELDINAH ADISA CHAVAVO SEC VIHIGA PWANI SEC PETRONILLAH KHAEMBA NANJALA MABUUSI SEC 31/12/2019
10 VULIMU JANE IMUSUTSU MIXED HAMISI KIPSIS SEC JOSEPHINE CHEBONYA KIPSIS 31/12/2019
11 NDUMBWA NELSON KITUMBA PAG VIHIGA FRIENDS MIXED SEC NABUYOL KHAKASA LEAH WEINDAVA NABWANI PAG SEC 31/12/2019
12 N/A MBALE HIGH SABATIA  N/A PETER YVES OMUTITI ST. PAUL’S LUBINU BOYS 30/12/2019
13 N/A GISAMBAI SS HAMISI N/A JAYNE WASIKE NASIMIYU MATUMBUTU BAPTIST GIRLS 31/12/2019
14 N/A ST. JOHN CHEPTECH HAMISI N/A PETER WAMALWA BARASA FRIENDS MIXED SEC 2020-02-01
15 N/A CHEMOVO SABATIA  N/A OTIENO JOSEPH AUKO KEORE SEC 31/12/2019

MURANG’A COUNTY TRANSFER LIST

Here is the December 2019 transfer list for Murang’a County:

S/NO NAME OF OUTGOING PRINCIPAL SCHOOL SCHOOL TRANSFERRED TO NAME OF INCOMING PRINCIPAL SCHOOL FROM
1 James Kamau Kahatia Secondary Rangia Mixed Secondary Jacinta Mwangi Hiriga Girls
2 Joyce Njoroge Gathinja Secondary Iruri Secondary Mware Maina St Joseph Kitololoni
3 Feliciana Rutere Mugoiri Girls Kimangao Secondary Susan Mundia Naivasha Girls
4 Kamau Thuku The-Ri Renguti Mixed Secondary Hannah Kimemia .
5 John Mwaura Kahuhia Mixed Githuya Secondary Julius Nduyu .
6 Joseph Waititu Weithaga Secondary Karima Mixed Nderitu Macharia Ngenda Secondary
7 Nelson Mwangi Irungu Ndutuni Secondary Gichuru Memorial Jeremiah S.M Gichuru Memorial
8 Lydia Angogo PCEA Mahutia Secondary Umoja Secondary P.M Ngugi Gathiru Boys
9 Hannah Kimemia Kiawambutu Secondary Theri Secondary Josephine Ngeno .
10 Mwaniki Kenneth Kenyoho Ngunguru Secondary Phylis Muturi Ndia-ini Girls
11 Joseph Nderitu Muthithi Secondary Thigio Boys Waita Nderitu Ragia Mixed
12 Tabitha Gichuki Kigumo Girls Muruguru Girls Jacinta Karumba Kathanthantu Secondary
13 James Aphraim Maina Kigumo Bendera Sec Kanunga High School George K. Kamatu Thigio Boys
14 Joseph Ndung’u Gikindu Secondary Kyeleni Secondary Fredrick Wachira Muriithi .
15 Patrick Nduati Kangema Boys Dagoretti High Francis Nderitu GG Boys Secondary
16 John Mureithi Kibutha Mixed Kaliene Secondary Bildad Chege Rutune Secondary
17 Michael Njoroge Kanorero Secondary Ikawa Secondary Lydiah Kariuki .
18 Nancy Macharia Kamune Secondary Kamandura Girls Mathe Mary Mugure .
19 Chege Wanjiru Gathungururu Kariara Muchonoke Secondary Francis Wainaina Githuya Secondary
20 Joseph Wanderi Kianjiruini Secondary Kimuri Secondary Kiragu Lucy Wangui .
21 Kamau Pius Gathera Secondary Nginda Mixed Esther Mwaniki Muthithi Secondary
22 Rose Waweru Nginda Mixed St Joseph the Worker Mixed Kamau Pius .
23 Nganga P. Huha Maragua Secondary Kiandagae Secondary Faith W. Gituku .
24 Rahab Kibe Gathungururu Kariara Hiriga Girls Jane Kamau Kerwa Secondary
25 Kimemia Kuria Kiamwathi Kihatha Secondary Regina Ndwiga St Benedict Karau Mixed
26 Mwaniki Muthui High Level Secondary Ndurumo Secondary Lawrence Kimani Ndurumo Secondary
27 Lucy W. Kaima Rwegetha Secondary Karumugi Secondary Benson Macharia Mwenda Andu Secondary
28 Kuira James Ichagaki Secondary Kihumbu Secondary . .
29 Gatuniki Wanjohi Jogoo Kimakia Githima Secondary . .
30 Acting Deputy . Gatanga Girls Lydiah Kariuki Nyakiambi Girls
31 Acting Deputy . Peter Kariuki Secondary John Mwangi Nyahururu Munyaka Secondary

KISUMU COUNTY TRANSFER LIST

Here is the December 2019 transfer list for Kisumu County:

S/NO PRINCIPAL’S NAME SCHOOL TRANSFERRED TO COUNTY
1 Tom Samwel Kanyangoro God Ber Homa Bay
2 Christine Achola Magunga Secondary Nyambare Siaya
3 Benson Okoth Ratta Mixed Secondary Township Siaya
4 Jane Karugu Kassagam Secondary Nyamagwanga Bungoma
5 Charles Otieno Ulalo Secondary Nicholas Stamsikoma Busia
6 Amos Hongo Holo Secondary Otok Mixed Homa Bay
7 Judith Aoro Diemo Secondary Igara Secondary Busia
8 Auma Peter Onjiko High School Sigalame High Busia
9 George Nyagwanda St Peters Kajulu Rarieda Mixed Siaya
10 Awere Jane Kandaria Secondary Oruba Girls Migori
11 Edwin Ariya Rirore Secondary Lwandeti Secondary Kakamega
12 Kennedy Nyamolo St Pauls Barkorwa Namagara Secondary Kakamega

MURANG’A COUNTY TRANSFER LIST

Here is the December 2019 transfer list for Murang’a County:

S/NO NAME OF OUTGOING PRINCIPAL SCHOOL SCHOOL TRANSFERRED TO NAME OF INCOMING PRINCIPAL SCHOOL FROM
1 James Kamau Kahatia Secondary Rangia Mixed Secondary Jacinta Mwangi Hiriga Girls
2 Joyce Njoroge Gathinja Secondary Iruri Secondary Mware Maina St Joseph Kitololoni
3 Feliciana Rutere Mugoiri Girls Kimangao Secondary Susan Mundia Naivasha Girls
4 Kamau Thuku The-Ri Renguti Mixed Secondary Hannah Kimemia .
5 John Mwaura Kahuhia Mixed Githuya Secondary Julius Nduyu .
6 Joseph Waititu Weithaga Secondary Karima Mixed Nderitu Macharia Ngenda Secondary
7 Nelson Mwangi Irungu Ndutuni Secondary Gichuru Memorial Jeremiah S.M Gichuru Memorial
8 Lydia Angogo PCEA Mahutia Secondary Umoja Secondary P.M Ngugi Gathiru Boys
9 Hannah Kimemia Kiawambutu Secondary Theri Secondary Josephine Ngeno .
10 Mwaniki Kenneth Kenyoho Ngunguru Secondary Phylis Muturi Ndia-ini Girls
11 Joseph Nderitu Muthithi Secondary Thigio Boys Waita Nderitu Ragia Mixed
12 Tabitha Gichuki Kigumo Girls Muruguru Girls Jacinta Karumba Kathanthantu Secondary
13 James Aphraim Maina Kigumo Bendera Sec Kanunga High School George K. Kamatu Thigio Boys
14 Joseph Ndung’u Gikindu Secondary Kyeleni Secondary Fredrick Wachira Muriithi .
15 Patrick Nduati Kangema Boys Dagoretti High Francis Nderitu GG Boys Secondary
16 John Mureithi Kibutha Mixed Kaliene Secondary Bildad Chege Rutune Secondary
17 Michael Njoroge Kanorero Secondary Ikawa Secondary Lydiah Kariuki .
18 Nancy Macharia Kamune Secondary Kamandura Girls Mathe Mary Mugure .
19 Chege Wanjiru Gathungururu Kariara Muchonoke Secondary Francis Wainaina Githuya Secondary
20 Joseph Wanderi Kianjiruini Secondary Kimuri Secondary Kiragu Lucy Wangui .
21 Kamau Pius Gathera Secondary Nginda Mixed Esther Mwaniki Muthithi Secondary
22 Rose Waweru Nginda Mixed St Joseph the Worker Mixed Kamau Pius .
23 Nganga P. Huha Maragua Secondary Kiandagae Secondary Faith W. Gituku .
24 Rahab Kibe Gathungururu Kariara Hiriga Girls Jane Kamau Kerwa Secondary
25 Kimemia Kuria Kiamwathi Kihatha Secondary Regina Ndwiga St Benedict Karau Mixed
26 Mwaniki Muthui High Level Secondary Ndurumo Secondary Lawrence Kimani Ndurumo Secondary
27 Lucy W. Kaima Rwegetha Secondary Karumugi Secondary Benson Macharia Mwenda Andu Secondary
28 Kuira James Ichagaki Secondary Kihumbu Secondary . .
29 Gatuniki Wanjohi Jogoo Kimakia Githima Secondary . .
30 Acting Deputy . Gatanga Girls Lydiah Kariuki Nyakiambi Girls
31 Acting Deputy . Peter Kariuki Secondary John Mwangi Nyahururu Munyaka Secondary

VIHIGA COUNTY TRANSFER LIST

Here is the December 2019 transfer list for Vihiga County:

S/NO NAME CURRENT STATION SUB- COUNTY NEW STATION INCOMMING PRINCIPAL HANDING/ TAKING OVER DATE
BUCHENYA GIRLS NAME STATION .
1 VIOLET LUMIRE IDAVAGA MUSLIM SEC VIHIGA SISELE OPICHO PWANI SECONARY 30/12/2019
2 JOSEPH O. YWAYA DIGULA SEC SABATIA MASIELO SEC ERICK TEMBA WEKESA MISIMO MIXED 30/12/2019
3 NDAYA NAROTSO PERICE FRIENDS KISASI MIXED SEC HAMISI ST. JAMES AMAGORO SEC PATRICK WANASUNIA ST. JAMES AMAGORO SEC 30/12/2019
4 ALBERT ODALI CHANDOLO PAG VIHIGA NYUNGULU MIXED SEC DAVID A. MWOMBE EMATIHA SEC 30/12/2019
5 JANE A. ACHOLI EBUKANGA SEC EMUHAYA DIRK GSM SEC CHARLES ONYANGO DIRK ALLISON GSM 30/12/2019
6 JOYCE AMBUTSI GAHUMBWA SEC SABATIA SHIDODO GIRLS ROSE WAFULA IMMACULATE GIRLS 31/12/2019
7 MARY MASIKA IBUBI GIRLS LUANDA THOMAS AMAGORO G ROSELINE ALI ALUOCH PIRRAR GIRLS SEC 30/12/2019
8 LINNET BASSY GOIBEI GIRLS HAMISI ST. JOSEPH’S GIRLS NATO ISABELLA NANDAKO NZOIA SUGAR GIRLS 30/12/2019
9 BELDINAH ADISA CHAVAVO SEC VIHIGA PWANI SEC PETRONILLAH KHAEMBA NANJALA MABUUSI SEC 31/12/2019
10 VULIMU JANE IMUSUTSU MIXED HAMISI KIPSIS SEC JOSEPHINE CHEBONYA KIPSIS 31/12/2019
11 NDUMBWA NELSON KITUMBA PAG VIHIGA FRIENDS MIXED SEC NABUYOL KHAKASA LEAH WEINDAVA NABWANI PAG SEC 31/12/2019
12 N/A MBALE HIGH SABATIA  N/A PETER YVES OMUTITI ST. PAUL’S LUBINU BOYS 30/12/2019
13 N/A GISAMBAI SS HAMISI N/A JAYNE WASIKE NASIMIYU MATUMBUTU BAPTIST GIRLS 31/12/2019
14 N/A ST. JOHN CHEPTECH HAMISI N/A PETER WAMALWA BARASA FRIENDS MIXED SEC 2020-02-01
15 N/A CHEMOVO SABATIA  N/A OTIENO JOSEPH AUKO KEORE SEC 31/12/2019

KILIFI COUNTY TRANSFER LIST

Here is the December 2019 transfer list for Kilifi County:

S/NO. NAME TSC NO. TEL.No CURRENT STATION SUB COUNTY NEW STATION COUNTY INCOMING PRINCIPAL TSC NO DATE OF HANDING/TAKING
1 EMMANUEL MBARU 372731 0721858340 PAUL HARRIS KILIFI KINANGONI KWALE MSHOTE NARAS 358621 27/12/2019
2 ATHMAN MOHAMED 337419 0721591291 GARASHI SEC.SCHOOL MAGARINI MAKUPA BOYS MOMBASA YEYA ATHMAN MWINYI 336573 27/12/2019
3 GETRUDE GARAMA 304862 0729119845 MAANDANI KALOLENI KICHAKASIMBA KWALE YAA SSMINI 335707 27/12/2019
4 DENNIS MACKENZIE 361460 0725319905 MBARAKACHEMBE MALINDI ADU KILIFI PAUL KIBIRU KIBINU 291372 27/12/2019
5 PAUL KIBIRU KIBINU 291372 0723852426 ADU MAGARINI MBARAKACHEMBE KILIFI DENNIS MACKENZIE 361460  2/1/2020
6 KANYOE MWABOZA 408472 0721380215 MIKAHANI RABAI BOFU KWALE THOMAS NZIOKA 312743  2/1/2020
7 KEKUNDE TEMBO 358524 0728722666 MIYANI KALOLENI HINDI SEC.SCHOOL LAMU RAMADHAN RATIB 457374  2/1/2020
8 TIMOTHY MALILI 352683 0722506080 JUNJU KILIFI LAMU BURJA LAMU JAMES NGURU 347472  2/1/2020
9 JAMES BIMBA 357433 0726631366 KINANI KALOLENI MWANGOLA TAITA TAVETA NJUGUNA P.M. 256551  3/1/2020
10 THIONG’O REBECCA 313171 0723716187 JIMBA RABAI MAU MAU GIRLS TANA RIVER MILLICENT ONDITI 375519  3/1/2020
11 KENYAKANGA 324885 0726453053 SHANGWENI GANZE MTOPANGA MOMBASA KAUMBULU CHARLES KYALE 344207  3/1/2020

 

NYAMIRA COUNTY

A total of thirteen (13) head teachers have been moved in Nyamira County.

Here is the list of affected teachers and their schools in Nyamira County:

S/NO NAME OF SCHOOL SUB COUNTY DATE OF HANDING/ TAKING OVER INCOMING PRINCIPAL SCHOOL FROM COUNTY
1 Tindereti Borabu 30/12/2019 David Obonyo Nyansira Kisii
2 Nyamusi girls Nyamira North 31/12/2019 Pamela Momanyi Kebabe SDA Kisii
3 Nyachururu P.A.G Nyamira South 31/12/2019 Moses Michira Nyamwanchania Nyamira
4 St Pauls Gekano Manga 31/12/2019 Albert Ombiro Keberesi Secondary Kisii
5 Iteresi Nyamira North 30/12/2019 Gisore Mariera Kiabonyoru Nyamira
6 Gekonge Nyamira North 31/12/2019 Onyugi Morris Sagegi Migori
7 Riyabe Masaba North 31/12/2019 Augustine Komotobo Migori
8 St Mary’s Ekerubo Manga 31/12/2019 Peter Ongwae Nakeel Boys Kajiado
9 Nyamwanga Secondary Manga 30/12/2019 Kemunto Omboga Jeliah Nyachururu Nyamira
10 St Joseph’s Kemasare Nyamira south 30/12/2019 Okumu Samuel Borangi S.D.A Kisii
11 St Paul’s Nyachichi Manga 31/12/2019 Richard Langat Kaiyet Secondary Kericho
12 Bocharia Masaba North 31/12/2019 Kepha Nyakweba riabamanyi Kisii
13 Enkinda S.D.A Nyamira North 31/12/2019 Lameck Siro moyo Secondary Migori

NAKURU COUNTY TRANSFER LIST

Here is the December 2019 transfer list for Nakuru County:

S/NO NAME OF TEACHER DESIGNATION SCHOOL OF ORIGIN SCHOOL TRANSFERRED TO COUNTY TRANSFERRED TO
1 Fredrick Mbuthia Principal Afraha Goseta Trans nzoia
2 Philip Okinyi Principal Nakuru West Mixed Milimani Mixed Nakuru
3 Agnes Awino Principal Tumaini House Lanet Nakuru
4 Jacob Odera Principal Kenyatta Secondary Lake Solai Nakuru
5 Mwai Kimiri Principal Nairobi Road Elburgon DEB Nakuru
6 Samuel Kamunge Principal Nakuru Central Teret Secondary Nakuru
7 Paul W. Ngige Deputy Principal Rhino Secondary kures Nakuru
8 Amos Gamba Principal Uhuru Secondary Naivasha Day Nakuru
9 William K. Rono Principal Mwariki DEB Nutwot Uasin Gishu
10 Reuben Ochako Principal Mama Ngina Kieni Nakuru
11 Njuguna Jonathan Principal Banita Muhotetu Laikipia
12 Karani Wycliffe Principal Matuiku Tarakwet Nakuru
13 Gachoka P Principal Akuisi Kapkatet Kericho
14 William Tuitoek Principal Chemasis Masaita Mixed Nakuru
15 Mwihoti Waweru Principal Set Kobor St Paul Kiriko Nakuru
16 Joseph Waweru Principal Bomassan Crater View Mixed Nakuru
17 Samuel Ngige Principal Solai Kale Namunche Peace Nakuru
18 George Maina Principal Kandutura Chebitet Kericho
19 Peter Kariuki Principal Piave NYS Secondary Nakuru
20 Jane Mwangi Principal Bright Hope Nyahururu Nakuru
21 Jackson Kithuku Principal Athinai Tumaini House Nakuru
22 Rose Kirui Teacher Athinai Chemasis Nakuru
23 Faith Wairimu Kamau Teacher Rongai Mixed St Veronica Siritanyi Nakuru
24 Lydia Kipchumba Teacher Masaita Mixed Banita Nakuru

 MERU COUNTY

A total of thirty five (35) head teachers have been moved in Meru County.

Here is the list of affected PRINCIPALS and their schools in Meru County:

S/N SCHOOL  FROM (CURRENT STATION) SUB-COUNTY OUT GOING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL TRANSFERRED TO

COUNTY/SUB-COUNTY

 

DATE HANDING OVER/TAKING

 

 

MERU

 

INCOMING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL

COUNTY/SUB-COUNTY

 

1 IGANDENE BOYS IMENTI SOUTH NYAAGA JOHN

 

TO:

GITHONGO BOYS

MERU CENTRAL

MERU COUNTY

30/12/19 STEPHEN MUIYA

 

 

KARABA BOYS

EMBU  COUNTY

2 UKUU GIRLS IMENTI SOUTH ROSEMARY RINGERA

 

NDAGONI GIRLS

THARAKA NITHI COUNTY

30/12/19 MARY HAMISI

 

KIRENGA GIRLS

KIAMBU COUNTY

3 KITHIRUNE MIXED MERU CENTRAL JOHN KAARIA

 

KAARANI MIXED

 

30/12/19 ATAYA MAINGI

 

MWEROKIENI

MERU COUNTY

4 KITHANGARI BOYS IMENTI SOUTH KITHINJI GODFREY

 

KARABA BOYS

EMBU COUNTY

 

31/12/19 MWANGI JOSEPH

 

GAKINDU SECONDARY

KIRINYAGA

S/N SCHOOL  FROM (CURRENT STATION) SUB-COUNTY OUT GOING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL TRANSFERRED TO

COUNTY/SUB-COUNTY

 

DATE HANDING OVER/TAKING

 

 

MERU

 

INCOMING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL

COUNTY/SUB-COUNTY

 

5 KATHELWA IGEMBE CENTRAL JACOB M. GITONGA

 

NGIINE MIXED

MACHAKOS

31/12/19 JAMES MAKAU

 

NGIINI MIXED

MACHAKOS

6 CCM IRINGA SEC IMENTI NORTH HELLEN KINOTI KARWITHA

(educationnewshub.co.ke)

KIANJAGI SEC

THARAKA NITHI

 

30/12/2019 KINYUA MUGAMBI

 

IKUMBO SEC

THARAKA NITHI

7 MATIANDUI SEC IGEMBE CENTRAL PETER KIULIO IKIBURU

 

KIANI SEC

MACHOKOS

31/12/2019 JUSTINE MURIUKI

 

KIGOGO SECONDARY

THARAKA NITHI

8

 

MBAYO SEC IGEMBE NORTH PATRICK MUTISO

 

KAMUWONGO SEC

KITUI

30/12/2019 MARGARET MURIITHI

 

MAKANYANGA

THARAKA NITHI

9 KILALAI SEC IGEMBE SOUTH ROSE MUENI

AUKI DAY

IGEMBE SOUTH

MERU COUNTY

30/12/19 CECILIA MUTUKU

 

KYELENI SECONDARY

MACHAKOS

10 BISHOP LAWI IMENTI NORTH MARETE MOSES

 

MWENDANDU SEC

NYANDARUA

30/12/19 ANANUA KIRIMI

 

GITUNTU

THARAKA NITHI

S/N SCHOOL  FROM (CURRENT STATION) SUB-COUNTY OUT GOING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL TRANSFERRED TO

COUNTY/SUB-COUNTY

 

DATE HANDING OVER/TAKING

 

 

MERU

 

INCOMING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL

COUNTY/SUB-COUNTY

 

11 AUKI IGEMBE SOUTH ALEXANDER KARUMA

 

KIUNDWANI SEC

MACHAKOS

30/12/19 ROSE MWENI

 

KILALAI

MERU

12 DEB KIGUMA TIGANIA CENTRAL CHEGE TIMOTHY NDIRANGU

 

AMBONI

NYERI COUNTY

(educationnewshub.co.ke)

 

3/1/2020 KANG’ANG’I LUCY KAGENI

 

13 THUBUKU TIGANIA EAST PENINA NKIROTE

 

KIGOGO SEC

THARAKA NITHI

2/1/2020 JOSES KABII

 

KIENI SEC

THARAKA NITHI

14 GAATIA IMENTI SOUTH ITHIMA MUGURE

 

ST. PAUL NTAINA

THARAKA NITHI

 

30/12/19 CHANDI STEPHEN

 

ST. BENNEDICTS GITHIMU

EMBU COUNTY

(educationnewshub.co.ke)

15 MWITHUMWIRU IMENTI NORTH EUNICE KARIMUI

 

RUTUNE SEC

NYERI COUNTY

 

4/1/2020 GODFREY MUTHENGI

 

KATHANJE

THARAKA NITHI

16 KALIENE TIGANIA CENTRAL PAMEL THIONG’O

 

KARANGIA SEC

NYERI

 

3/1/2020 MURITHI JOHN

 

KIBUTHA MIXED DAY

MURANGA

S/N SCHOOL  FROM (CURRENT STATION) SUB-COUNTY OUT GOING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL TRANSFERRED TO

COUNTY/SUB-COUNTY

DATE HANDING OVER/TAKING

 

 

MERU

INCOMING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL

COUNTY/SUB-COUNTY

17 MWEROKIENI TIGANIA EAST ATAYA MAINGI

 

KITHIRUNE SEC

MERU CENTRAL

MERU COUNTY

2/1/2020 JULIUS KIGAMI

 

KAARANI MIXED

THARAKA NITHI

18 IRINDIRO TIGANIA CENTRAL WAIYAKI GILBERT

 

GAKINDU SEC

KIRINYAGA COUNTY

3/1/2020 (educationnewshub.co.ke)

 

19 ST. MARTINS NGONGO IMENTI SOUTH VERONICAH WAYUA MUSEE

 

NZALAE SEC

KITUI COUNTY

31/12/19 BENSON M’AMBURI

 

NTURIRI SEC

THARAKA NITHI

20 MUKONO SEC TIGANIA CENTRAL SUSAN NYOROKA THIAURU

 

KIEGANGURU

THARAKA NITHI COUNTY

3/1/2020 FAITH NDOLO

 

TING’ANG’A

MACHAKOS

21 NTUENE IGEMBE CENTRAL GEORGE KANAKE

 

KARIA SEC

KITUI COUNTY

31/12/2019 NICHOLAS MUNDINGI

 

Deployment from NYANGWA BOYS

EMBU COUNTY

22 ST. MARY’S EGOJI IMENTI SOUTH PETRONILA MARIA MULWA

 

MULALA SEC

MAKUENI COUNTY

30/12/2019 ISABELLA WANJIKU

 

LORETO MATUNDA HIGH SCHOOL

UASIN GISHU COUNTY

S/N SCHOOL  FROM (CURRENT STATION) SUB-COUNTY OUT GOING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL TRANSFERRED TO

COUNTY/SUB-COUNTY

 

DATE HANDING OVER/TAKING

 

 

MERU

 

INCOMING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL

COUNTY/SUB-COUNTY

 

23 K.K BAITHAI IGEMBE NORTH MUTUMA NATHAN

 

ST. LUKES KARURINA SEC

EMBU COUNTY

31/12/2019 KAMWEA W. ARABINA

 

(educationnewshub.co.ke)

 

24 KIAMURI DAY MERU CENTRAL STANLEY MAWIRA

 

ST. MARTIN KAEWA SEC

MACHAKOS COUNTY

30/12/2019 JULIUS NJOROGE

 

KAGERAINI SEC

NYANDARUA COUNTY

25 GITHONGO BOYS MERU CENTRAL  

(educationnewshub.co.ke)

 

23/12/19 JOHN NYAGA

 

IGANDENE SEC

IMENTI SOUTH

MERU COUNTY

26 KARUGWA GIRLS MERU CENTRAL  

 

23/12/19 WARUTUMO MARTHA WANGUI

 

DEPLOYMENT FROM ST. FRANCIS MANGU

27 KIBIRICHIA BOYS BUURI EAST  

 

23/12/19 PETER NJERU KIURA

 

WACHORO BOYS

EMBU COUNTY

28 KANGETA GIRLS IGEMBE CENTRAL  

 

23/12/19 ELIZABETH MURIITHI

 

KARAMUGI SEC

THARAKA NITHI

S/N SCHOOL  FROM (CURRENT STATION) SUB-COUNTY OUT GOING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL TRANSFERRED TO

COUNTY/SUB-COUNTY

 

DATE HANDING OVER/TAKING

 

 

MERU

 

INCOMING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL

COUNTY/SUB-COUNTY

 

29 GIKURUNE GIRLS IMENTI SOUTH . 31/12/19 JANICE NKONGE

 

MUGONA SEC

THARAKA NITH

30 MUNITHU GIRLS IMENTI NORTH . 31/12/19 NJAGI MUTHONI ANNE

 

DEPLOYMENT FROM ST. MICHAEL MUNI SEC

EMBU COUNTY

31 NKABUNE SEC IMENTI NORTH . 31/12/19 LYDIA MUTHONI

 

DEPLOYMENT FROM K.K AARU

IGEMBE NORTH

MERU

32 MURI SEC MERU CENTRAL . 30/12/19 JOHN MUTWIRI

 

DEPLOYMENT FROM KAIRAA SEC

IMENTI SOUTH

MERU COUNTY

33 MUCIIMUKURU SEC TIGANIA EAST NICHOLAS MURIANKI

 

ST. MARY’S KIGAA

EMBU COUNTY

30/12/19 JOHN NJERU

 

ST. AUGUSTINE RUGUTA

THARAKA NITHI

S/N SCHOOL  FROM (CURRENT STATION) SUB-COUNTY OUT GOING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL TRANSFERRED TO

COUNTY/SUB-COUNTY

 

DATE HANDING OVER/TAKING

 

 

MERU

 

INCOMING PRINCIPAL

NAME

TSC NO

TELEPHONE NO

 SCHOOL

COUNTY/SUB-COUNTY

 

34 KITHETU SEC IGEMBE SOUTH DAVID KARUTII

 

KIBUMBU SEC

THARAKA NITHI

 

. MUTEMI JOSEPH MUTHENGI

 

KAMUW’ONGO

KITUI COUNTY

35 KITHAKANARO SEC . . . REBECCA MWAMBIA

324915

DEPLOYMENT FROM KITHUNGUTHIA SEC

EMBU COUNTY

 

 

BUNGOMA COUNTY

A total of eight (8) Primary School head teachers have been moved in Bungoma County.

Here is the list of affected primary school teachers and their schools in Bungoma County:

S/ No Station Sub county Name County From County To
1 Nasimbo SA Primary Bumula Wamalwa David Juma Bungoma Kakamega
2 Mungore Primary Bumula Echessa David Wafula Bungoma Kakamega
3 Baraki FYM Primary Bungoma Central Kitai David Lukhale Bungoma Kakamega
4 Wamangoli Primary Webuye West Wasike Charles Khamala Bungoma Kakamega
5 Lutungu Primary Bungoma South Simiyu Jeremiah Wafula Bungoma Kakamega
6 Khaweli Primary Bungoma South Masinde Augustine Juma Bungoma Kakamega
7 Nasala Primary Bungoma West Mauka Abraham Manyonge Bungoma Kakamega
8 Kimilili DEB Primary Kimilili Bungoma Kituyi Emmanuel Sikuku Bungoma Kakamega

KIRINYAGA COUNTY

A total of twenty six (26) head teachers have been moved in Kirinyaga County.

Here is the list of affected teachers and their schools in Kirinyaga County:

  • Ndathi Joseph Chomba- Kiburia Primary School
  • Kagemah David Njoka- Ichangi Primary School
  • Ngatia Edith Wairimu- Kiriko Primary School
  • Mwai Peter Muriithi- Ahiti Ndombi Primary School
  • Njuki Peterson Muthike- Kangure Primary School
  • Mbui Paul Mwaniki- Mbuinjeru Primary School
  • Muchiri Phares Karimi- Thome Primary School
  • Maregwa Lawrence Bundi- Gikumbo Primary School
  • Wanjohi Lucy Muthoni- Kahuhoini Primary School
  • Muriuki Patrick Muruga- Mburi Christian Primary School
  • Muchiri Luke Kinyua- St. Josephs Primary School
  • Kibuchi John Kithaka- Gitwe Primary school
  • Kamurua Blasius Njogu- St. Thomas C.C. M. Mburi Primary School
  • Muriuki Joseph Kenda Muriithi- Kiamanyeki Primary School
  • Kiura Patrick Munyui- Kutus Primary School
  • Mucoki Faith Wangui- Nyaga Primary School
  • Mugo Nancy Wamiru- Ngang’a Primary School
  • Ruchachu Patrick Njuguna- Kiorugari Primary School
  • Kariithi Peter Njogu- Rupingazi Primary School
  • Murage Gladys Nyaguthii- Gatugura Primary School
  • Mbuthi Francis Kiruai- Githure Primary School
  • Njoroge Henry Njagi- Getuya Primary School
  • Njiru Jacinta Wambura- Kirima Primary School
  • Mwai Eunicen Wakabu- Kiamaina Primary School F
  • Guthua Nancy Wairimu- Mugwandi Primary School
  • Ngiri Rosemary Wanjiku- Kiabirikiri Primary School

EMBU COUNTY

A total of twenty six (26) head teachers have been moved in Embu County.

Here is the list of affected teachers and their schools in Embu County:

  • Nguu Anthony Njeru- Yonder Karwigi Primary School
  • Njagi Filista Wanthiga – Kamutu Primary school
  • Mutahi Moses Gicovi- A.C.K. St Philips Makengi Primary School
  • Nguru Moses Murimi- Kuui Primary school
  • Nyaga Robert Mbogo- Kamwaa Primary school
  • Ithagu Eusephio Njeru- A.C.K St. Ann’s Mbingori Primary School
  • Kienge David Njeru- Kigwambiti Primary school
  • Mutua Charity Ngithi- Ndithiri Primary school
  • Ndwiga Paul Njeru- Ciorindagwa Primary school
  • Kiboi Margaret,Mwendia- Rwethe Primary School
  • Nyaga Junius Njue- Gichiche Primary School
  • Njiru Catherine Wanja- Kariru Primary School
  • Nyaga Wincate Wairimu- E.A.P.C. Kangangi Primary School
  • Njuguna Bibiana Wanja- Gatumbi Primary School
  • Ndwiga Alam Njoka- D.E.B Keria Primary School
  • Ireri Albert Kariuki- C.P.K. Gichugu Primary School
  • Wanjiru Lilian- D.E.B. Rukira Primary School
  • Njogu Peter Ireri- A.C.K. St. Pauls Gakinduri- Primary School
  • Njambori Sammy Mugo- A.C.K. Kamigua Primary School
  • Muthee David Nyaga- Karambari Primary
  • Ngari Gabriel Njeru- Karimari Primary school
  • Gatitu Francis Ireri- Karuku Primary School
  • Mulli Joseph Mwose- Gitaraka Primary School
  • Njue Charles Njagi- Gataka Primary School
  • Ngari Lucas Mwangangi-  J.J. Nyaga Primary School
  • Kasimu Zachariah Mutua-  Kathiani Primary School

TRANS NZOIA COUNTY DELOCALIZATION LIST

Here is the list of affected schools in Trans Nzoia County:

S/NO AFFECTED SCHOOLS
1 Anderson Secondary
2 Cheptantan
3 Japata
4 AIC Lessos
5 Gidea Girls
6 Maziwa Secondary
7 Goseta Secondary
8 Biketi Secondary
9 Kitale Secondary School
10 St James Amagoro
11 St Michael Top Station
12 Sikulu
13 St Josephs Girls
14 AIC Kibomet
15 St patricks Koykoy
16 Muroki Friends
17 Immaculate Girls
18 Hilario Wekhonye
19 Masinde Muliro
20 Matisi Friends
21 Machewa
22 AIC Kipkeikei
23 Kapcheplanget
24 Biribiriet
25 Noigam
26 Makutano Secondary
27 Friends Bonde Secondary
28 AIC Mukuyu
29 Kapkarwa Secondary

Also read:

BUNGOMA COUNTY DELOCALIZATION LIST

Here is the list of affected schools in Bungoma County:

SCHOOL IN BUNGOMA COUNTY OUTGOING HEAD SCHOOL TRANSFERRED TO COUNTY INCOMING HEAD SCHOOL TRANSFERRED FROM COUNTY
Bishop Atundo Kimaeti Boys Secondary Peter Maina Hugo St Peters Ndalu Secondary Bungoma Odebero Stephen Nangeri Kibuon Mixed Secondary School Migori
Khasoko Boys Secondary School Nicholas Kiboi Usenge Boys Secondary School Siaya Daniel Orach Wasambo Usenge Boys Secondary School Siaya
Masielo Secondary School Andrew Aduda Agwange  Mungakha Mixed Secondary School Kakamega Joseph O. Ywaya Digula Secondary Vihiga
St Jude Maunda Secondary School Jane Wekesa Frances Malinya Girls Secondary School Kakamega Philip Wafula Sikhendu Mixed Secondary Bungoma
St Judes Napara Girls Secondary Jacinta Malala St Elizabeth Chepkunyuk Secondary School Nandi Florence Okware St Elizabeth Chepkunyuk Secondary Nandi
St Kizito Mayanja Secondary School Ignatius Mabonga Kong’ani Cheptantan Mixed Secondary School Trans Nzoia Jackson M. Twaem Cheptantana Mixed Secondary Trans Nzoia
St Marys Madgaline Kimatuni Secondary School Agnetta Makhoha Nafula Gagra Mixed Secondary School Siaya Reginald oyugi Gagra Mixed Secondary Siaya
St Marys Mukhuma Secondary School Jeridah Nasilwa Mundere Girls Secondary School Busia Anne Khasenye Mundere Girls Secondary Busia
St Paul’s Miluki Girsl Secondary School Margery Waluchio Sitawa St Peters Kajulu Secondary School Kisumu Catherine Sewe Akinyi Namisi Secondary School Bungoma
St Peters Mwiruti Secondary School Joyce Namasaka Musanga Ngetmoi Girls Secondary School Baringo Mildred Onyura Ngetmoi Girls School Baringo
Namilama Secondary School Rosemary Ongalo Achayo Ratta Mixed Secondary School Kisumu Hellen K. Simwa Mukumu Boys Secondary Kakamega
St Charles Lwanga School Gordon Muga Kameji Secondary School Migori Abuga Barnabas St Ignatius Secondary School Trans Nzoia
Friends Mixed Secondary Nabuyole Peter Wamalwa Barasa St John Cheptech Secondary Vihiga Ndumwa Nelson Kitumba PAG Secondary Vihiga
Masindu Friends Secondary Herbert Sunguri Khisa Mbaga Mixed Secondary Siaya Hundson Lunani Friends Bonde School Trans Nzoia
Misimo Mixed Secondary Eric Temba Wekesa Digula Secondary School Vihiga Charles Watende Mungakha Mixed Secondary Kakamega
St Bridgits Siumbwa Isabella Simiyu Friends School Naitiri Secondary Bungoma Caroline Mutoro St Peters Ndalu School Bungoma
Mabuuai Secondary Petronillah Khaemba Nanjala Chavavo Secondary School Vihiga Vitalis Kangayia Kaptanai Secondary School Bungoma
Nzoia Industrial Boys Secondary Wycliffe Masinde Milima Secondary School Trans Nzoia Jacob Wawire Muroki Friends Secondary School Trans Nzoia
Geoff Brown Secondary Nelson Wesonga ACK Kimogoch Secondary School Nandi Rosemary Mutai ACK Kimogoch School Nandi
Kaptanai Secondary School Vitalis Kangayia Mabuusi Secondary School Bungoma Doris Onyango Akinyi St Thomas Amagoro Girls Secondary Busia
Kipsis Secondary School Josephine Chebonya Imusutsu Mixed Secondary Vihiga Vulimu Jane Imusutsu Mixed Secondary Vihiga
St Augustine Girls Lukhuna Secondary Hellen Awuor Myanga Secondary Bungoma Joan Owiye Cardinal Otunga Girls Secondary Bungoma
St Peters Ndalu Secondary Carolyne Mutoro St Brigits Siumbwa Secondary Bungoma Peter Maina Hugo Bishop Atundo Kimaeti Boys Bungoma
Friends School Bokoli Secondary Conrad Wanjala Nambale Boys Secondary School Busia Musonye Namusendo Mwihila Boys Secondary Kakamega
Friends Secondary Kuywa School Ann Oloo Okoth Gidea Girls Secondary Trans Nzoia Edward Gisemba St Lukes Kanunda Kisii
Namawanga Girls Secondary Rose P. Achieng Ochieng Kitale Secondary School Trans Nzoia Jane Karugu Kasagam Secondary Kisumu
St Andrews Matulo Secondary Peter Asmani Wafula St Alberts Angira Secondary Kisumu Juliana Bukelembe Shododo Girls Kakamega
Chiliba Secondary School Vacant . . John Kipkorir Cheptongei Secondary Elgeyo Marakwet
AC Butonge Secondary Vacant . . John Gathaitha DEB Mutwot Secondary Uasin Gishu
St Michaels Ingusi Secondary Andeto A. Isabella Kipiyo Secondary . . . .
St Theresa’s Kimilili Secondary Ann Nafula Kapkartwa Secondary Trans Nzoia . . .
Nang’eni girls Secondary Hellen Mulindi Biketi Seconadry Trans Nzoia .. . .
Teremi High School Mayu Vincent St Stephene Aluor Secondary Siaya . . .
Namisi Secondary School Catherine Sewe Akinyi Miluki Girls Secondary Bungoma Aggrey Wafula . .
Nzoia Sugar Girls Secondary Nato Isabella Nandako Goibei Girls Vihiga Rebbeca Kurgat . .
Matumbutu Baptist Girls . . . Orikodi Fredrick St Elizabeth Okatekok Secondary Busia
St Elizabeth Lunao School . . . Musi Ferdinand Bakhakunga Secondary Kakamega
St Kizito Sirende Secondary Everline Bukhuni Ngunya Seciondary Siaya Felix Okeyo Nguya Secondary Siaya
Friends School Yalusi Flora Runaku Ligwilu Kapcheplanget Secondary Trans Nzoia Julia Mwangi Nyaguthi Drs Girls Secondary Uasin Gishu
Friends School Yalusi Flora Runaku Ligwilu Mbeka Girls Secondary Siaya Beatrice Akinyi Isiya Mbeka Girls Secondary Siaya
Pwani Secondary Sisela Opicho Trans Nzoia Mixed Trans Nzoia Beldinah Adisa Chavavo Secondary Vihiga
Pwani Secondary Sisela Opicho Davanga Muslim Secondary Vihiga Tabitha E. Okama Buchenya Girls Secondary Kakamega

KITUI COUNTY DELOCALIZATION LIST

Here is the list of affected schools in Kitui County:

S/NO NAME OF OUTGOING PRINCIPAL CURRENT SCHOOL COUNTY TRANSFERRED TO INCOMING PRINCIPAL SCHOOL TRANSFERRED FROM
1 Henry Ndaka Uae Secondary Kitui Munuve Jackson Kauwi Secondary
2 Mbuvi James Nzuki Kaliani Secondary Kitui Lazarus Nzwili Ngaani Secondary
3 Kanini Joseph Kisayani Secondary Kitui Henry Ndaka Uae Secondary
4 Miriam Nguta Kivou Secondary Kitui Musili Jenifer Mutendea Secondary
5 Gathumbi Njoroge Kaunguni Secondary Makueni Maingi Susan Mutini Secondary
6 Lazarus Nzwili Ngaani Secondary Kitui Muthengi Japhet Kyamboo Secondary
7 Principal retired Kyome Boys Kitui Samuel Kathinuku Liani Secondary
8 Matheka M. Francis Kiviu Secondary Machakos Musyoki Benson Thitani Girls
9 Principal retired Ikuyuni Secondary Kitui Kanini Joseph Kisayani Secondary
10 Mwanzia Elijah Kalimbui Secondary Kitui Miriam Nguta Kivou Secondary
11 Raymond King’oo Kavaani Secondary Kitui Jonathan Kasyati AIC Kikambuani Secondary
12 Stephen Kavuvu Kakeani Secondary Embu Paul Nzuki Mitamisyi Secondary
13 New School Masikanioni Secondary Kitui Patrick Musyoka Kaluva Secondary
14 Hezbon bui Karunga Secondary Machakos Rose Nzuki Kavia Secondary
15 Glorius Kaniu Kathonzweni Secondary Kitui Reuben Muteti Musaani Secondary
16 Teresia Mutinda Mbondoni Secondary Machakos Joseph Wambua Thatha Secondary
17 . Kyethani Secondary Kitui Kithuma Eric General Mulinge High
18 Simon Njagi St Charles Lwanga . Lucas Ojula Odoyo Tongo Secondary
19 Veronica Nyumu Kwa Ukungu Secondary Machakos Domitila Makenga St Stephen Musaalani Secondary
20 Marysella Mumbua Ikutha Girls Machakos Elizabeth Mugambi Kieganguru Secondary
21 Mutuku Albert Kyatune Boys Makueni Mbaluka Joseph Kalawa Boys
22 Robert Koinange Kakumuti Secondary Machakos Shadrack Kithome Kaumoni Secondary
23 Esther Njue Kimangao Girls Kitui Feliciana Rutere Mugoiri Secondary
24 Mutemi Joseph Kamuwongo Secondary Meru Patrick Mutiso .
25 Lucy Njoki Kauma Kyuso Girls Embu Damaris Mbolonzi .
26 Scholastica Mutie Kamathitu Secondary Machakos Ruth Maundu Kaasya Secondary
27 Tseneta Susa Ngangani Secondary Machakos Muli Geoffrey Rev Kitonyi Secondary
28 Chabari Stanley Nzambani Boys Tharaka Nithi Hannington Kinyungu AIC Mwaani Secondary
29 Rose Nzuki Kavia Secondary Kitui George Kanake Ntuene Secondary
30 Fransisca Salukya Kavuta Secondary Makueni Nzivo Bonface Kyumu Mixed
31 Robert Mbuvi Kyangunga Secondary . . .
32 Everlyne Musee kangalu Secondary . . .
33 John Kamuti Nzalae Secondary Tharaka Nithi Veronica Musee St Mattins Ngongo Secondary
34 Christine Maithya Kavilio Secondary Machakos Stephen Ngalyuka Engavu Secondary
35 Asenath Nguru AIC Sombe girls Kirinyaga Ann K. Mutinda Mbee Mixed

FOR A COMPLETE GUIDE TO ALL SCHOOLS IN KENYA CLICK ON THE LINK BELOW;

MACHAKOS COUNTY DELOCALIZATION LIST

Here is the list of affected schools in Machakos County:

S/NO NAME OF TEACHER DESIGNATION CURRENT SCHOOL
1 Patrick Wambua Joseph Principal Muumandu
2 Owaa Margret Owaka Principal Miwani Secondary
3 Jonathan Kasyati Principal AIC Kikambuani
4 Patrick Kimani Principal AIC Matetani Secondary
5 Charles Kinyanjui Principal DEB Kangundo
6 Joseph Kinyanjui Principal Kitie Secondary
7 Wambeti A. Roselyne Principal Kalikya Secondary
8 Mutiso Joram Mwai Principal Mbuuni Secondary
9 Anastacia Kavuvi Mutinda Principal Mbee Mixed Day
10 Muli Geoffrey Munyao Principal Rev Kitonyi Secondary
11 James Makau Principal Ngiliji Secondary
12 Kariuki D. Macharia Deputy Principal Kinyau Secondary
13 Judith Mukholi Akolo Principal AIC Ngelaini
14 Kithuma Eric Mutongoi Deputy Principal General Mulinge High
15 Wiliam Mutua Principal Masinga Boys
16 Margaret Gitau Principal St Martin Kaewa
17 Nicholas Munywoki Principal Kithyoko Secondary
18 Bernad Rori Principal Murifarm Secondary
19 Joseph Wambua Principal Thatha Secondary
20 Julius Mutune Principal Milaani Secondary
21 Richard Kyengo Principal Nzukini Secondary
22 Raphael Wathome Principal Mathauta Secondary
23 Justus Mbae Principal Ndithini Secondary
24 Cecilia Mutuku Principal kyeleni Secondary
25 Mary Musyoki Mueni Principal Nyaani Secondary
26 Domitila Makenga Principal St Stephen Musaalani
27 John Kitema Principal Kiundwani Secondary
28 Mutua Kyalo Principal Ikombe Secondary
29 Faith Ndolo Ndinda Principal Ting’ang’a Secondary
30 Shadrack Kithome Principal Kaumoni Secondary
31 Nzuki Kisoi Principal Kilango Secondary

BUSIA COUNTY DELOCALIZATION LIST

Here is the list of affected schools in Busia County:

S/NO SCHOOL COUNTY NAME OF ADMINISTARTOR COUNTY POSTED SCHOOL POSTED TO
1 Kaptanai Secondary Bungoma Doris Onyango Akinyi Busia St Thomas Amagoro Girls Secondary
2 Withur Boys Secondary Kisumu James Okomol Busia Kingoo Okuleu Secondary
3 Lubinu Boys Secondary Kakamega Harry Hongo Busia Nambale Boys High School
4 Kokise Mixed Secondary Siaya Cyrus Omonya Busia Nambale RC Secondary
5 Diemo Secondary Kisumu Lucy Achieno Busia St Pauls Igara Secondary
6 Siranga Secondary Siaya Peter Mugubi Busia Nanderema Boys Secondary
7 Matumbutu Baptist Secondary Bungoma Orikodi Fredrick Busia St Elizabeth Okatekok Secondary
8 St Mary’s Mukhuma Secondary Bungoma Anne Khasenye Busia Mundere Girls Secondary
9 Onjiko High School Kisumu Joseph Were Busia Sigalame High School
10 Samitisi Girls Secondary Kakamega Gladys K. Mudaki Busia Moding High School

 

KISII COUNTY DELOCALIZATION LIST

Here is the list of affected schools in Kisii County:

S/NO. SCHOOL OF ORIGIN SUB COUNTY SCHOOL TRANSFERRED TO COUNTY
1. Riabamanyi Kisii Central Bonchari Nyamira
2. St. Lawrance Kiongongi Kitutu Central Kamwala Homabay
3. Masongo Kisii Central Motiret Bomet
4. Bogiakumu Kisii South Metamaywa Nyamira
5. St. Patricks Mosocho Kitutu Central Onyalo Mixed Migori
6. St. Vincent De Paul Nyanko Kisii Central Rabuor Kogelo Migori
7. St. Lukes Kanunda Kitutu Central Kuywa Friends Bungoma
8. Nyansira Sda Kisii Central Borangi Sda Nyamira
9. Iyenga Kenyenya Njoguini Nyeri
10. Borangi Sda Nyamache St. Josephs Kemasare Nyamira
11. Nyaimera Gucha South Kipsingei Bomet
12. Itumbe Dok Nyamache Nyandenda Homabay
13. Amariba Kisii Central Kapoleseroi Bomet
14. Nyaguku Dok Sameta St. Sabinius Owich Migori
15. Omobera Girls Kenyenya Lwanda Magwar Migori
16. Kabigoria Gucha South Nyankore Migori
17. Keberesi Kenyenya St. Pauls Gekano Nyamira
18. St. Augustine Genga Kisii South Ntimama Sec. Narok
19. St. Peters Suneka Kisii South Muhoroni Kisumu
20. Kebabe Sda Kenyenya Nyamusi Girls Nyamira
21. Keore Sec. Kitutu Central Jemovo Vihiga
22. Getai Sda Nyamache Holo Kisumu
23. Musa Nyandusi Gesicho Masaba South God Bura Homabay
24. Riotero Sec. Kitutu Central Olare Sec Homabay
25. Nyaura Kisii Central Kiptenden Kericho
26. Queen Of Apostle Kanyimbo Kitutu Central Kapset Bomet
27. Buyonge Sec Gucha Senye Migori
28. Nyanguru Kisii Central Omware Migori
29. Kiamabundu Kisii Central Mori Migori
30. Emesa Kenyenya St. John Komolo Rume Migori
31. Itibo Girls Marani Duchi Girls Homabay
32. Nyakorere Pag Kenyenya Wayara Homabay
33. Nyango Gucha South Sugumegas Bomet
34. Nyaibate Kenyenya Kiembe Homabay
35. Maroo Esinde Gucha South St. Joseph Miranga Homabay
36. Mobirona Kenyenya Nyenga Homabay
37. Tendere Boys Gucha Motosiet Trans Nzoia
38. St.Joseph Matibo Mukasa Masaba Chiga Mixed Homabay
39. Matagaro Gucha Nyakango Homabay
40. Engoto Marani St. Nicansius Maranyona Homabay
41. Sameta Mixed Sameta Mobirona Kisii
42. Sosera Sda Masaba South Langi Mixed Homabay
43. Getuki Sec Gucha St. Joseph Kemasare .
44. Nyatwoni Gucha South Chemoiben Kericho
45. Nyabinyinyi Kenyenya Tinderet Nyamira
46. Matibo Masaba South Kamarus Kericho
47. Nyankononi Masaba South Magire Kericho
48. Kioge Girls Kitutu Central Magina Homabay
49. Chibwobi Masaba South Gogkatuma Homabay
50. Mosora Gucha Palamasogo Homabay

FOR A COMPLETE GUIDE TO ALL SCHOOLS IN KENYA CLICK ON THE LINK BELOW;

MIGORI COUNTY DELOCALIZATION LIST

Here is the list of affected schools in Migori County:

S/NO NAME OF SCHOOL SUBCOUNTY DATE OF HANDING/ TAKING OVER
1 Ngisiru Mixed Mabera 20/12/2019
2 Nyankore Mixed Mabera 20/12/2019
3 Kakrao Mixed Migori 21/12/2019
4 Anjengo Mixed Migori 23/12/2019
5 Sagegi Mixed Migori 21/12/2019
6 Onyalo Migori 23/12/2019
7 Owichi Mixed Nyatike 21/12/2019
8 Ageng’a Mixed Nyatike 23/12/2019
9 Kibuon Mixed Nyatike 23/12/2019
10 Senye Mixed Nyatike 20/12/2019
11 Lwanda Magwar Mixed Nyatike 21/12/2019
12 St. Gorrety Mikei Nyatike 21/12/2019
13 Obware Mixed Nyatike 20/12/2019
14 Amoryo Mixed Nyatike 21/12/2019
15 Omware Mixed Rongo 23/12/2019
16 Dede Girls Awendo 21/12/2019
17 Komolorume Mixed Awendo 20/12/2019
18 Rabuor Kogelo Awendo 20/12/2019
19 Mori Mixed Uriri 23/12/2019
20 Ikerege Mixed Kuria West 20/12/2019
21 Komotobo Mixed Kuria West 23/12/2019
22 Kameji Mixed Rongo 20/12/2019
23 St. Patrick Kamgundho Mixed Rongo 23/12/2019