East Africa Schools Games, FEASSSA, Boys basketball Results 2022 5×5

BASKETBALL 5×5 BOYS

 

VENUES: INTERNATIONAL SCHOOL MOSHI (ISM)

 

POOL A POOL B
1. Aggrey Ss (Ke) 1.    Juhudi SS (Tz)
2. Buddo Ss (Ug) 2.    Lycee De Kigali SS(Rw)
3. Nsumba Ss (Tz) 3.    Dagoretti High (Ke)
4. Trust St. Patrick 4.    Bethel Covenant (Ug)
  5.    St. Cyprian, Kyabakadde

(Ug)

 

DAY 3             FRIDAY                     16TH SEPTEMBER 2022                        PRELIMINARIES

MATCH

NO.

TIME POOL TEAMS SCORES
1. 2.00pm B Juhudi S.S.(Tz) Vs Lycee De Kigali SS(Rw) 47 40
2. 2.00pm B Dagoretti High (Ke) Vs Bethel Covenant (Ug) 54 72

 

DAY 4             SATURDAY 17TH SEPTEMBER 2022                        PRELIMINARIES

 

 

3. 11.00am A Aggrey Ss (Ke) Vs Buddo Ss (Ug) 64 73
4. 11.00am A Nsumba (Tz) Vs Trust St. Patrick 67 57
5. 3.00pm B Bethel Covenant (Ug) Vs St. Cyprian (Ug) 84 64
6. 3.00pm B Lycee De Kigali

SS(Rw)

Vs  

Dagoretti High (Ke)

64 42

 

DAY 5             SUNDAY        18TH SEPTEMBER 2022                        PRELIMINARIES

7. 8.30am B Dagoretti High (Ke) Vs Juhudi SS (Tz) 88 85
8. 8.30am B  

St. Cyprian (Ug)

Vs Lycee De Kigali

SS(Rw)

46 62

 

DAY 6             MONDAY      19TH SEPTEMBER 2022                        PRELIMINARIES

9. 2.00pm A Trust St. Patrick (Tz) Vs Aggrey SS (Ke) 50 60
10. 2.00pm A Buddo S.S (Ug) Vs Nsumba S.S (Tz) 88 54
11. 11.00am B  

Juhudi SS (Tz)

Vs Bethel Covenant

(Ug)

63 71
12. 11.00am B Dagoretti High (Ke) Vs St. Cyprian (Ug) 64 63

 

DAY 7             TUESDAY      20TH SEPTEMBER 2022                        PRELIMINARIES

13. 9.00am B St. Cyprian (Ug) Vs Juhudi SS (Tz)    
14. 11.00am B  

Bethel Covenant (Ug)

Vs Lycee De Kigali

SS(Rw)

   
15. 11.00am A Aggrey SS (Ke) Vs Nsumba S.S (Tz) 83 61
16. 11.00am A Trust St. Patrick (Tz) Vs Buddo S.S (Ug) 40 73

 

 

STANDING

BOYS POOL A

RANK TEAM G.P WINS LOOSE GF GA GD C.POINT
1 Buddo ss(Ug) 3 3 0 234 158 76 6
2 Aggrey ss (ke) 3 2 1 207 184 49 5
3 Nsumba ss(Tz) 3 1 2 182 228 46 4
4 Trust St.

Patrick(Tz)

3 0 3 147 200 53 3

 

 

POOL B

 

 

RAN

K

TEAM GP WINS LOOSE GF GA GD C.POIN

T

1 BethelCovenant(Ug

)

4 4   285 234 51 8
2 Lycee De

Kigali(Rw)

4 2 2 219 198 26 6
3 Juhudi ss(TZ) 4 2 2 273 267 6 6
4 Dagorate High (Ke) 4 2 2 248 284 -36 6
5 ST.Cyprian (Ug) 4 0 4 241 288 -47 4

 

DAY 8             WEDNESDAY                       21ST SEPTEMBER 2022                        SEMI-FINALS

17. 11.00am   Buddo ss(Ug) Vs Lycee De Kigali(Rw) 67 43
18. 11.00am   BethelCovenant(Ug) Vs Aggrey ss (ke) 67 81

 

DAY 9             THURSDAY              22ND SEPTEMBER 2022                        CLASSIFICATION GAMES

19. 11.00am 5th Nsumba ss(Tz) Vs Juhudi ss(TZ) 40 44
20. 11.00am 7th Trust St. Patrick(Tz)   Dagorate High (Ke) 35 62
21. 3.00pm 3rd Lycee De Kigali(Rw) Vs BethelCovenant(Ug) 73 64

 

DAY 10           FRIRDAY                   23RD SEPTEMBER 2022                   FINALS

1. 10.30am   Buddo ss(Ug) Vs Aggrey ss (ke) 56 57

 

OVERALL RANKING

 

RANK TEAM COUNTRY
1 BUDDO SS UGANDA
2 AGGREY S S KENYA
3 LYCEE DE KIGALI RWANDA
4 BETHEL CONVENANT UGANDA
5 JUHUDI SS TANZANIA
6 NSUMBA SS TANZANIA
7 DAGORATE HIGH KENYA
8 TRUST ST. PATRICK TANZANIA
9 ST CYPRIAN UGANDA

MVP: ISSACK THIEK (BUDDO SS/ UGANDA)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here